fbpx

СЈО ги обжали паричните казни и бара одговорност од Поп-Стефанија и од Петровска

-

Специјалното јавно обвинителство денеска до Основниот суд Скопје 1 поднело жалби на одлуката на судијката Татјана Михајова да ги казни по 2.000 евра специјалните обвинителки Катица Јанева и Фатиме Фетаи, што таа ја донесе на последното рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 г., случај познат во јавноста како „Шамари“.

– Сметаме дека одлуката е незаконска поради што го искористивме правото на жалба – вели специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Денеска, информираат од СЈО, до Советот за утврфдување на факти биле поднесени и претставки против судијките Александра Поп-Стефанија и Лидија Петровска  заради утврдување на нестручно и несовесно вршење на судската функција.

Од кабинетот на Јанева укажуваат и на несоодветната соработка на Здружението на јавните обвинители на Република Македонија со СЈО.

– Имено, од страна на Здружението на јавни обвинители оневозможено е на годишното собрание на Здружението да присуствуваат тројца претставници на ова јавно обвинителство (СЈО, н.з). Така, дописот со кој се известуваме за одржување на собранието е од 13 февруари 2017 година, а е испратен преку препорачана пратка во пошта на 24 февруари 2017 година во 12.13 часот, иако самата седница на годишното собрание е закажана токму за 24 февруари 2017 година, со почеток во 12.30 часот – стои во соопштението на СЈО.

Записникот на судот од рочиштето за случајот „Шамари“, одржано на 22 февруари 2017 г., можете да го видите овде.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...