fbpx

Сите сочни изрази на Ставрески на едно место (+18)

-

Во аудиоснимките што вчера ги презентираше Зоран Заев, може да се чуе дека високи функционери на власта користат многу погрдни зборови и сочни пцовки за колегите сопартијци и за свои соработници.

Така, на пример, еве што сè слушнавме од Зоран Ставрески во аудиоснимките со разговори од само 1 час и 45 минути:   

За Никола Груевски:

Ќе му го дадам (буџетот) нека крши глава.
Ми идеше да грабнам телефонот да му ја скршам главата. Нешто ми дрнда таму.
Човек што изгубил контакт со реалноста.
Си викам ебете си матер, сè нека иде по ѓаволите.
И сеа ја му пишувам порака, се објаснувам, се оправдувам, а ми иде да му напишам иди у пичку материну заедно сосе Дане.
Ебати Дане, ебати копилињата.
Абе у пичку матер, ова неиздржливо стана више. Сите други се во право, сите говнарии се во право. Човеков стварно изгуби рамнотежа. Се изгуби скроз.
Преку кур ми се овие негови пораки да ти кажам више. Кога ќе ги видам ми се гади, уште пред да ја прочитам.
Он изиграва поштар, он ужива у тоа некој да се препукува а он да седи у средина и да слуша.
Ајде, си викам у пичку матер више.
(На Јанкуловска): Тебе не те вика, и не коленичиш таму и не пушиш.
За „Бетон“ сме должеле, на кој не должиме бе брат.
Дегутантно е веќе, кога ќе земам да зборам ми се повраќа на Влада. Као со идиоти да збориш. Као да иам идиоти или деца од четри години.
Тој во посебен свет живее, не знае што е малку и дека нешто не може. И зборот не може не му е јасен на него.
Добро бе човеку во кој свет живееш. Кој ебе матер на архиви во Европа у денешно време. Вакво отсуство на реалност јас не можам да сфатам дека може да ни се случува.
Сите научија што е штосот. Само плачи и пуши и ќе пројдеш најдобро од сите без проблем.

За Миле Јанакиески:
Тој е едно од најголемите копилиња.
Тој е тежок сељак.
Тој е копиле, и тоа што нема да му рече премиерот, ќе го предложи.
Сељак, сељак, баш она сељак.
Ќе биде ко Ердоган работава. На крај ќе им пукне филмот, ќе речат ај у пичку матер, нон-стоп продуцирате проблеми.

За Аиво Орав:
Не дека тој е некој асален, у пизду матер јас би го отерал. Тој е ѓубре.
Овој од ЕУ тужел, Орав, тој копиљот. Ич не нè сакаат.
Сељак.
Корумпирани копилиња се за сите тендери.
Не сум вчерашен да ме возат мене.

За Владимир Талески:
Се изнервирав со ова копилево од Битола, Владо Талевски. Пичка ли му матер.
Копилево место да си го покрие криминалот…
Му реков на Панче, ти јави му се зошто ја ако му се јавам, ќе му ебам мајката, не можам да се воздржам на телефон.
Копилето игра крајно прљаво, значи тој кај што е неспособен, уште и тежок криминалец, ама и перфиден актер, она глумец. Лигле.
Еј, копилиња, со какви се занимавам значи, малце ли се тепам у собрание со сите од комуњариве, а копилето, пази, ми праи прес он мене. Ма ќе му ебам мајката, нема денар више да види тој. Не денар што нема да види, него ќе му ебам мамето ќе му ебам.

За Силвана Бонева:
А и таа лудача, да ти ебам лудачите, да ти ебам.

За Лилјана Поповска:
Она е голем лидер. На големи митинзи збори она, она е лидер. А лидер само со лидер збори.
Откачи ги и ти, па нека кршат глава.
Шифоњерот, дур се сврти, тројца ќе бутне.

За други:

Со онаа Биљана, што копиле е. Има неколку копилиља. И овој до тебе што седи од лева страна. И тој исто копиле е што само една работа коа ќе му стежне, плаче ко П.

Одвратна е оваа. И маж ѝ е исти.
Ја виде ли таа копиљаната што дојде, таа Ирена, како се вика.
Еби си матер, ако сакаш да работиш, седни на бирото таму, имаш сто бироа во зградата на владата. Да ти ебам матер, да ти ебам.
Ова е лудница.
Ме изнервира едно копиле овдека сабајлево од кај мене од кабинет, Кирил Доневски од Велес, еден правник.
Искачај да не те гледам, му викам.
Еј копиљана викам, пичка му материна.

За НСДП:
Како ги запукав тие Тито, не знам дали слушаше. Кога го запукав тој Горан Мицовски. Крш го напраив, НСДП го праев крш, не него само.
Лигуши, крлежи.
Го распукав, у пизду материну го отерав.
Нешто безвезе лупа.
Ќе им ебам матер нивни, ќе им ебам.

За Дане Кузмановски:
Го запукав така јако.
И копилето одма пишал порака.
Страшна работа се десила, Дане е увреѓен.
Никогаш нема да им (на неговите вработени) тријам на нив нос за некој копук таму, шеста класа, којшто кафана знае да води и сеа ја на него треба да му се правдам.
Абе преку глава ми е од секакви копуци што никаков интелект немаат. Абе сто работи на тој копиљ сум му завршил.
Требаше да го фатам да го зачукам таму, да не знае главата кај му е. Ако беше некој друг, требаше да го шутирам со клоци надвор.
Иаме некои такви идиотски решенија. (за закони)
Ние сме лудаци, ова што го праиме е ненормално. Ние трошиме на чоколада, а неаме леб дома.
Да ме тужи некој внатре од министерство, одма би го избркал од работа. Ќе ме тужи? Ќе му ебам мамето негово.

Изразите на Гордана Јанкулоска:

Смешка жива сме, циркус невиден.
Буквално тој термин што го употребуваат комуњарите, забегани, тоа е тој. Тоа е оригинален.

За Љупчо Постолов:
Го знам и хоштаплерот што го купи (Декортекс).

За Аиво Орав:
Исфрустриран е тој што не може да врши влијание. Не е некој авторитет.

За Лилјана Поповска:
Добро е што не ти дошла у нејзино маало и така не ја сакаат таму.

За некој од Куканово:

Како слон во продавница за стакло.

За Владимир Талески:
Што говеда се, значи.
Блефер професионален.

За Коце Трајановски:
Коце за сите такви матни работи дава поддршка и само да те намести.

За НСДП:
Арно си им напраил, говеда едни.

За Дане Кузмановски:
Лигуш.
Ми се гади од овие работи.
Блерим (Беџети) криминогено типче.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...