fbpx

Сирија: Обвинувањата на САД се нов холивудски заговор

-

Сириската влада соопшти дека обвиненијата на САД за масовни убиства на затвореници и за користење крематориуми за уништување на телата се целосно невистинити.

Министерството за надворешни работи на Сирија соопшти дека наводите претставуваат „нов холивудски заговор“ чија цел е да се оправда „агресијата и интервенцијата“ на САД.

Изјавата доаѓа два дена откако американскиот Стејт департмент ја обвини владата на сирискиот претседател Башар ал Асад за изведување масовни убиства на илјадници затвореници, спалувајќи ги нивните тела во голем крематориум во затворот „Сајданај“, надвор од Дамаск.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download huawei firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free