Силен земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала изутринава ја погоди  Папуа во Нова Гвинеја.

Според податоците од Геофизичкиот институт на САД, епицентарот на земјотресот се наоѓал на 65 километри длабочина, во близина на островот Нова Британија.

Засега нема податоци за жртви и за причинета материјална штета ниту, пак, е издадено предупрадување за можна опасност од цунами.