fbpx

Шилегов: Семејството на Иванов има бизнис-релации со фирми од Панама

-

Блиската фамилија на Ѓорге Иванов, човекот кој прогласи аболиција за криминалната банда на Никола Груевски, е директно поврзана со бизниси и со фирми на Панама, изјави денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

– Братот на Маја Иванова, Сашо Тоневски, има бизнис-релации со фирмата „ЛИП корп Панама Сити“ од Панама, која е основач и сопственик на фирмата „Делфино травел Балканс“. Сашо Тоневски, братот на Маја Иванова, е исто така еден од сопствениците и управител на оваа фирма, „Делфино травелс Балканс“. Пред само неколку дена, во време кога почна да се шири скандалот со перењето пари во панамски фирми, „Делфино травел Балканс“ згаснува и ја бришат од Централен регистар. Што крие семејството на Иванов? – праша Шилегов.

Шилегов вели дека правдата, слободата и демократијата се враќаат, а секој што го прекршил законот ќе одговара.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...