fbpx

Шест загинати при уривање градба во Мексико

-

Најмалку шест лица загинаа, а девет се повредени при уривање на дел од објект во изградба во Мексико Сити каде работниците останале заробени под бетонска плоча.

Несреќата се случила синоќа по локално време во дел од градбата, која требало да биде повеќекатна гаража за трговски центар во квартот Оливар де Лод Падрес.

Шефот на цивилна заштита на градот Мексико, Фаусто Луго, соопшти дека спасувачките екипи користат кучиња за да ги пронајдат работниците кои се заробени под урнатините, но оти мора да работат многу внимателни за да ги загрозат можните преживеани.

Градските власти соопштија дека според првичните информации, градбата се урнала кога греда која ја кревале до дигалка удрила во носечки столб.

Поведена е истрага за причината за несреќата, со која треба да се утврди дали градбата ја имала потребаната дозвола, соопшти обвинителот Густаво Омар Хименез.

Деветте повредени се префрлени во болница, соопштија властите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со една поголема мечка и уште две помали,...