Постојат сериозни индиции за голем криминал кој се случувал и се случува во државата, рече денеска во Охрид заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска.

– На Македонија и се неопходни чист избирачки список и реформи во медиумите за да имаме фер избори. Се покажува дека власта бега по секоја цена од фер и демократски избори. Вчера станаа достапни документи и дописи од Агенцијата за пошти и Дирекцијата за заштита на личните податоци кои преку ноќ се заинтересираа за заштитата на правата и приватноста на граѓаните. Тие испратија дописи за спречување на понатамошното јавно објавување на сите податоци од избирачкиот список, на кој начин се кршат принципите кои биле договорени во Пржино –  истакна Шекеринска.

Таа вели дека власта бега од фер и демократски избори и се плаши дека било каков јавен пристап до избирачкиот список ќе ги открие дополнително, криминалот коишто бил правен во претходните избори.

– Било каков јавен пристап дополнително ќе ги открие криминалите кое се правеле во текот на изминатите избори. Ни требаат избори час поскоро, но избори кои ќе стават крај на овие погубни политики. Кога постоеше целосен консензус дека избирачкиот список јавно достапен до сите граѓани ќе се прочисти, одеднаш власта го сврте листот и сега бараат ДИК практично да им ги затвори овие информации коишто беа достапни до граѓаните –  порача Шекеринска од Охрид.

Радмила Шекеринска вечерва ќе биде гостин на трибината на СДСМ, која ќе се одржи во Домот за култура „Григор Прличев“ во Охрид.