Северна Кореја испукала уште еден проектил од близината на Пјонгјанг. Американците и Јужнокорејците ги анализираат податоците од оваа проба. Јапонија тврди дека една ракета го прелетала островот Хокаидо, а потоа паднала во Тихиот Океан.

Јужнокорејскиот совет за национална безбедност одржа итна седница веднаш откако беше објавена веста за новиот ракетен тест на режимот во Пјонгјанг.

Јапонскта телевизија НХК објави дека проектил го прелетал островот и се урнал во Тихион Океан, околу 2.000 километри источно од брегот на Јапонија.

Ракетата е лансирана еден ден откако Пјонгјанг се закани дали ќе ја „потопи“ Јапонија и во САД ќе донесе „пепел и мрак“ поради новата поддршка на пакетот санкции на Советот за безбедност на ОН против Северна Кореја.

Претходното тестирање проектили, Пјонгјанг го изведе кон крајот на август, кога севернокорејска ракета исто така прелета над Хокаидо пред да се урне во океанот.