fbpx

Северна Кореја подготвува ново лансирање ракета, тврдат претставници на САД

-

Севера Кореја можно е да подготвува лансирање ракета, јавуваат светските агенции, кои се повикуваат на информации од претставници на САД.

Сомневањата тие ги темелат на зголемените активности што биле забележани кај севернокорејската станица за лансирање сателити, Сохае.

Според претставниците на американските власти, на кои се повикуваат светските агенции, можно е да станува збор за лансирање сателит или вселенско возило, но нема индикации дека е можно да се работи за балистички проектил.

Во исто време, Советот за безбедност на Обединетите нации расправа за воведување нови санкции кон Северна Кореја откако на 6 јануари годинава, режимот во Пјонгјанг објави дека било извршено успешно тестирање на „минијатурна“ хидрогенска бомба. Станува збор за четврта нуклеарна проба на Северна Кореја и покрај санкциите на ОН.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Наследниците на Манаки“: Младите ја продолжуваат приказната на браќата Манаки за Битола

Филмот има многу дефиниции. Тој е раскажување приказни, откривање внатрешни светови. Филмот ќе се развива сè додека се развива технологијата. Ова денеска, на младите битолчани им го кажа режисерката...