Пјонгјанг денеска истрелал две ракети со мал дострел од типот „земја-воздух“ кои завршиле во Жолтото Море, соопшти Министерството за одбрана на Јужна Кореја.

Северна Кореја, на почетокот од месецов испука четири ракети со мал дострел, кои паднаа во Јапонското Море.