fbpx

Секоја осма мигрантка што влегува во Македонија е трудна

-

Агенцијата на ОН за деца (УНИЦЕФ) денеска соопшти дека во последните три месеци тројно е зголемен бројот на жените и на децата меѓу бегалците што минуваат низ Македонија кон Западна Европа.

Како што се наведува во соопштението објавено во Женева, околу 3.000 лица дневно минуваат низ земјава, а секоја осма жена е трудна.

Според податоците на УНИЦЕФ, четири од пет бегалци доаѓаат од Сирија.

Најмалку 52.000 мигранти се регистрирани во Гевгелија, на македонско-грчката граница.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...