fbpx

Седуммина загинати во пукотници врз храм на Јеховини сведоци во Хамбург

Германскиот канцелар Олаф Шолц го осуди „бруталниот чин на насилство“, додавајќи дека неговите мисли биле со жртвите од овој напад

-

Вкупно седум лица загинаа, а 25 се потешко повредени во нападот со пукање од огнено оружје на храм на Јеховини сведоци во германскиот град Хамбург, пренесе Гардијан. Според полицијата, на местото на настанот имало безживотно лице за кое се верува дека е напаѓачот. Засега нема информации зошто се случил нападот.

Германскиот канцелар Олаф Шолц, го осуди „бруталниот чин на насилство“. Тој рече дека неговите мисли биле со жртвите, а во заедницата на Јеховините сведоци во Германија рекоа дека членовите на заедницата биле цел на „ужасен напад“.

Брзо после нападот кој се случил околу 21 часот, портпаролот на полицијата во Хамбург изјавил дека нема индиции оти напаѓачот е во бегство и дека истрагата е во тек.

Улиците во тој дел на градот се затворени. Граѓаните со смс порака беа предупредени да ја избегнуваат областа во која се случил нападот. На локалното население му било кажано да остане во затворени простории и да ги користи телефоните само „во екстремна итност“ за да не се преоптоварува мрежата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download karbonn firmware
Download WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=