Седум лица загинаа, а 48 се повредени во терористичкиот напад што синоќа се случи на две локации во Лондон – на маркетот Бороу и на Лондонскиот мост, пренесува „Би-би-си“. Како што е соопштено на брифингот рано утрово, полицијата при интервенцијата застрелала и убила тројца мажи, осомничени дека го извршиле нападот.

Според полицијата, осомничените доше во судир со полицијата и биле убиени 8 минути откако безбедносните служби го добиле првиот повик, кој бил во 22.08 часот.

Марк Роули, помошник комесар на Метрополитен полицијата, соопштил дека „осомничените носеле нешто што личело на појаси со експлозив, но дополнително било утврдено дека тие биле лажни“.

Повеќе од 30 луѓе, по нападот на Лондонскиот мост и на Бороу биле пренесени во шест болници. Од лондонската итна медицинска служба соопштиле дека меѓу тешко повредените е и еден полицаец на сообраќајната полиција, но дека не е во животна опасност.

Полицијата соопштила дека бројот на повредени би можел да се зголеми. Истрагата за нападот продолжува, а ја спроведува антитерористичката полиција, рекол Марк Роули.

Матрополитен полицијата во детално соопштение навела дека околу 22 часот полицијата реагирала на пријава за автомобил кој се качил на тротоар и удирал во луѓето на Лондонскиот мост, а потоа полициски екипи одговориле на повик за напад на Бороу, каде две лица влегле во ресторан и со нож изболе две лица. Полицијата интервенирала и на инцидент во лондонската област Ваухол, но соопштено е дека овој случај не бил поврзан со првите два.

Половина час по полноќ двата напади на Лондонскиот мост и на Бороу, кој е популарно место на кое се сообираат луѓето во сабота навечер, се прогласени за терористички.

Британската влада утрово одржува итен состанок со службите за безбедност т.н. „Кобра“. Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, претходно соопштила дека инцидентот се третира како „потенцијален акт на тероризам“ и дека „истрагата се одвива брзо“.

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, порачал дека „неговите мисли се со оние кои се погодени од случувањата и се заблагодарил на службите за безбедност и на итната помош, кои брзо одговориле на повиците.

Белата куќа соопшти дека претседателот на САД, Доналд Трамп, е известен за случувањата во Лондон. Тој во меѓувреме на „Твитер“ напиша дека САД ќе направат сè што можат да му помогнат на Лондон и на Велика Британија, а подоцна имал и телефонски разговор со премиерката Тереза Меј.

Со соопштение се огласи и американскиот Стејт департмент, во кое се вели дека САД ги осудуваат кукавичките напади чија цел се невини цивили во Лондон.

„САД се подготвени да обезбедат каква било помош на властите во Обединетото Кралство. Нашите срца се со семејствата на жртвите. Цела Америка се солидаризира со народот на Велика Британија“, стои во соопштението на Стејт департментот.

Пораки со осуда за нападот во Лондон и за помош на Велика Британија упатија и францускиот претседател, Емануел Макрон, премиерот на Канада, Џастин Трудо, како и австралисткиот премиер, Малком Трнбул, и неговата министерка за надворешни работи, Џули Бишоп, и претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Засега никој не ја презел одговорноста за терористичкиот напад во Лондон.