fbpx

Седници на три собраниски комисии

-

Kомисиите за финансирање и буџет, за земјоделство, шумарство и водостопанство и за економски прашања денеска ќе одржат седници во Собранието на Република Македонија.

На дневен ред на Комисијата за финансирање и буџет се предлозите за изменување и за дополнување на Законот за финансиска полиција и на Законот за царинска управа, двата во второ читање.

Членовите на Комисијата треба да ги разгледаат и предлозите за изменување на законите за податоците во електронски облик и електронски потпис, за денационализација, за издавање обврзници на Република Македонија за денационализација и на Законот за начинот и постапката на исплатување на депонираните девизни влогови на граѓаните за кои гарант е Република Македонија, сите во второ читање, како и предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за царинската тарифа во прво читање.

Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство треба да расправа по предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за шумите, за шумарска и ловна инспекција и за безбедност на храната за животни, сите во второ читање.

На дневен ред на седницата на Kомисијата се и предлог-законите за дополнување на Законот за ловството и на Законот за државниот инспекторат за земјоделство, во второ читање, и предлог-законот за изменување на Законот за шумите во прво читање, поднесен од пратениците Илија Димовски, Талат Џафери, Марјанчо Колевски, Соња Талевска.

На Комисијата за економски прашања се предлог-законот за дополнување на Законот за техничката инспекција, предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Државен пазарен инспекторат и предлог-законот за дополнување на Законот за концесии и јавно приватно партнерство, сите во второ читање.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...