Седум лица се уапсени и околу 30 се приведени поради напад на седиштето на владеjачката партија СИРИЗА во центарот на Атина. Според информациите од полицијата, седиштето на партијата беше нападнато вчера вечерта од група од околу 40 лица.

Напаѓачите биле маскирани со првоаприлски маски и со перики и ги нападнале објектот и полицијата околу него со молотови коктели, причинувајќи пожар и материјална штета.

Во нападот е повреден еден полицаец кој стражарел околу седиштето и веднаш е префрлен во болница. Полицијата сè уште трага по сите напаѓачи.

Владеjачката партија го осуди нападот, нарекувајќи го удар и повреда на демократијата и на дражавата.

„Напаѓачите кои не се колебаа да стават во опасност човечки животи, немаат никаква врска ниту со народно движење ниту со каква било идеологија. Нема да се исплашиме, ниту да отстапиме. Непоколебливо ќе продолжиме со нашата борба против судирите на какви било интереси, за заштита на најкревките“, истакнаа од СИРИЗА во коментар за нападот.

Нападот го осудија коалициската Независни Грци, но и опозициската Нова демократија, од каде коментираат дека осудуваат секаков вид насилство, но истовремено го критикуваа и премиерот Алексис Ципрас дека дозволува ваков вид насилство, бидејќи е немоќен и нема стратегија да ги сузбие насилните групи во општеството, кои постојано создаваат инциденти и го нарушуваат јавниот ред и мир.

Ова е прв ваков напад на канцелариите на СИРИЗА, кои се наоѓаат во помалку безбеден дел од центарот на градот. Најчеста мета на напади на анархистичките групи во Атина е седиштето на ПАСОК, кое се наоѓа во анархистичката населба Ексархија.