С.Ѓ. (40), чувар на депонијата на ЈП „Охридски комуналец“, кај преминот Буково, при сечење буково дрво, тешко повредил малолетно лице на возраст од 11 години од Битола.

СВР од Охрид, во соработка со јавен обвинител, ги презеде сите неопходни мерки во врска со казнивото дело предизвикување општа опасност, при што полициски екипи на секторот извршиле увид на депонијата Буково, а по добиена наредба извршен е претрес во домот на С.Ѓ. (40) од охридското село Велгошти, како можен сторител на казненото дело.

Според сознанијата на полициските службеници, малолетникот заедно со неговиот татко, престојувале во шатор на депонијата Буково каде С.Ѓ. вршел сеча на дрва. Притоа, дрвото кое тој во моментот го сечел со моторна пила, паднало врз шаторот и го удрило малолетното лице во пределот на главата, од што малолетникот се здобил со фрактура на глава.

Со возило на брза медицинска помош, момчето од Ресен веднаш било пренесено во болницата во Битола, но поради сериозноста на повредите, малолетникот е префрлен во Клинички центар во Скопје.
По целосно завршување на активностите поврзани со казненото дело, СВР од Охрид против С.Ѓ. ќе поднесе соодветна кривична пријава.