Од вчера е затворен ковид центарот на Клиниката за Очни болести, а во текот на денешниот ден ќе се префрлат и останатите 4 пациенти од центарот на Клиниката за уво нос и грло, со што и тој центар ќе биде затворен, информираше Министерството за здравство.

Оттаму додаваат дека на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава се лекуваат 620 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, а во моментов има 621 слободен болнички кревет во ковид-центрите.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 359 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот.

Во ковид центрите во главниот град пак, во изминатите 24 часа хоспитализрани се 30 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 283 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во Скопје.

„Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 163 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места“ велат од Министерството за здравство.