Воен товарен авион се урна во главниот град на Демократска Република Конго, Киншаса, при што животот го загубија сите 12 лица во авионот.

Претставник од Авијациската агенција на Конго нагласи дека станува збор за авион „антонов ан-12“, кој патувал кон градот Букаву, во источниот дел на земјата. Авионот се урнал откако претходно се обидел да се врати назад кон аеродромот кратко време по полетувањето поради техничка грешка.

Според медиуми од Конго, со авионот управувал руски екипаж, а тој превезувал две возила и муниција.

Поради премногу либералните закони за безбедност, авионските несреќи во Конго се многу чести.