Мост кој е дел од автопатот А10 се урна во близина на италијанскиот град Џенова, соопшти полицијата, и се стравува дека под урнатините има луѓе и автомобили.

Мостот е висок околу 100 метри, а весникот „Кориере дела сера“ објави дека под него има затрупани луѓе. „Ла Република“ објави дека тој дел од градот е густо населен.

Фотографиите од местото на настанот покажуваат дека се урнал средишниот дел од мостот, под кој има огромни количества бетон.

Возила на итната помош се на местото на настанот, но засега нема официјална потврда дали има жртви.

Познат под името Моранди, мостот е изграден во 1960 година, а бил реконструиран во 2016 година.

Македонскиот оперски пејач Благој Нацоски кој живее и работи во Џенова, се огласи на социјалните мрежи и соопшти дека е добро откако се случи несреќата.

– Ви благодарам на сите за пораките. Jас сум добро, дома сум, шокиран. Денеска требаше да поминам на тој мост – напиша Нацоски.