fbpx

Се удавија 12 мигранти кај брегот на Либија

-

Дванаесет мигранти се удавија денеска откако нивниот пренатрупан брод се превртел кај брегот на Либија во Средоземно Море, соопшти италијанската крајбрежна стража.

Истите извори наведуваат дека се спасени околу 500 лица. Телата во морето ги пронашол бродот „Датило“ на италијанската крајбрежна стража, на околу 60 километри северно од Либија.

Бродот „Датило“ спасил 106 лица од истиот брод, кој речиси половина бил во моментот кога пристигнала помошта.

Вкупно 393 мигранти се спасени денеска во четирите операции на бродот „Датило“. Италијанска крајбрежна стража во друг случај спасила уште 106 мигранти кај јужниот остров Лампедуза.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...