fbpx

Се очекува зголемување на производството во преработувачката индустрија

-

Состојбата на обезбеденоста на порачки во преработувачката индустрија во јули годинава во однос на претходниот месец е поповолна, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се дека ќе се зголеми, а залихите на готовите производи сe намалени, објави Државниот завод за статистика.

Оценката за економската состојба на деловните субјекти во јули е поповолна во споредба со претходниот месец, а многу поповолна во однос на јули 2015 година.

Оценката за бројот на вработени е дека тој ќе се зголеми. Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во јули 2016 година изнесува 64,9 проценти од нормалното искористување.

Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на прозводството имаат недоволната странска побарувачка со 26,2 проценти, недоволната домашна побарувачка со 21,4 проценти, недостигот на квалификувана работна сила со 14,7 проценти и неизвесното економско опкружување со 8,9 проценти.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...