fbpx

Се обновува редовната авиолинија Скопје-Прага

-

„Чех ерланјс“ ќе лета Скопје-Прага-Скопје двапати неделно со што по пауза од четири години се обновува редовната линија. Летовите од Скопје ќе бидат понеделник и петок во раните утрински часови, а од Прага се четврток и недела, навечер. Од 28 јуни компанијата ќе додаде уште еден термин така што фрекфенцијата до и од претстолнината на Чешка ќе биде трипати неделно.

– Очекуваме поголема економска и културна размена меѓу Чешка и Македонија, повеќе чешки туристи и зголемување на карго-превозот – изјави генералниот директор на „ТАВ Македонија“, Зоран Крстевски.

Според директорот за комерција, врски и маркетинг во „Чех ерлајнс“, Јан Тот, развојот на рутата се движи во рамките на нивните очекувања.

– На патниците им нудиме привлечни денови за летање, што опфаќа утрински полетувања од Скопје и вечерни заминувања од Прага. Се обезбедува максимално искористување на времето за престој во Чешка- истакна Тот.

Цените на билетите почнуваат од 75 евра во еден и 144 евра во два правци, со сите вклучени такси.

„Чех ерлајнс“ освен редовните летови ќе ги обнови и своите активности и во сегметнот чартер-превоз на македонскиот пазар.

Почнувајќи од 1 јули и траејќи до 9 септември, компанијата секој петок ќе овозможи чартер летови за „АСА-тур“ и за други локални оператори меѓу Скопје и Хераклион на Крит.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Многу жртви во Источна Европа по првиот обилен снег

Обилните снежни врнежи оваа недела во првиот голем студен бран сезонава низ источноевропските држави резултираа со бројни жртви и оставија илјадници градови и села без струја. Во Молдавија, изминатиот викенд...