fbpx

СДСМ: Ќе учествуваме само на кредибилни и демократски избори

-

СДСМ остава можност да не учествува на изборите на 5 јуни, иако функционерите на партијата тоа експлицитно не го потврдуваат.

Тие денеска на брифинг со новинарите уште еднаш повторија дека „ќе учествуваат само на кредибилни и демократски избори“.

Што се однесува до шпекулациите за реформите во сферата на медиумите кои според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски нема да продолжат, од опозициската партија демантираат дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ добил такви гаранции.

– Од учесници во преговарачкиот процес на ВМРО-ДПМНЕ со меѓународните претставници, дознаваме дека Груевски не добил такви гаранции од амбасадорите на САД и на Европската унија. Реформи во медиумите мора да има, а тоа освен со Договорот од Пржино е предвидено и со извештајот на Прибе – брифира висок функционер од СДСМ за „Мета“.

Од партијата велат дека техничката влада со нивни министри и понатаму ќе функционира, а во однос на изјавата на американскиот амбасадор, Џес Бејли за медиумите, од СДСМ дообјаснуваат дека, тој се обидел да додаде нов момент на преговарите и да го сврти вниманието кон самите медиуми.

Од СДСМ се оптимисти дека целиот процес ќе биде завршен успешно за да може да има фер и кредибилни избори.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download coolpad firmware
Free Download WordPress Themes
download udemy paid course for free