fbpx

СДСМ ќе воведе бенефициран стаж за земјоделците

-

Претседателката на комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство на СДСМ, Татјана Прентовиќ, денеска ги посети жителите на Лозово и на Дорфулија.

– Земјоделството е клекнато на колена. По промена на власта, лозарите ќе имаат сигурност на производството и пониски производствени трошоци. Субвенциите ќе ги зголемиме на 160 милиони евра. Земјоделците субвенциите ќе ги добиваат навремено и тогаш кога им се најпотребни – изјави Прентовиќ.

Таа ги образложила и мерките од програмата на СДСМ.

– СДСМ нуди државна помош за отворање нови погони во земјоделството. Секоја година ќе инвестираме по 10 милиони евра во системите за наводнување и во микроакумулации. Ќе воведеме бенефициран земјоделски стаж, бидејќи земјоделците тоа и го заслужуваат – изјавила Прентовиќ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...