fbpx

СДСМ: Kако со плата помала од 10.000 денари да се обезбедат 9.000 денари по ученик?

-

Залудно ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски и министерот – лажго Спиро Ристовски се фалат дека вовеле „концепт на бесплатно образование“, кога трошоците за почеток на учебната година за еден ученик изнесуваат колку една минимална плата од 9.000 денари, се вели во соопштението на СДСМ.

Од опозициската партија велат дека за да ја почнат учебната година, родителите се изложени на огромни трошоци.

„Плаќаат за тетратки, ранци, осигурување, ужинка, за комплети за техничко образование и за дневен престој. Во многу училишта од родителите се бара да платат за униформи, за обезбедување, но и за бели листови за копирање, за тоалетна хартија и за сапун. Сè е тоа огромен товар на семејниот буџет“, се вели во соопштението на СДСМ.

Од опозициската партија прашуваат што е со оние семејства што имаат двајца или тројца ученици?

„Трошоците за почеток на училишната година за тројца ученици ја надминуваат просечната плата во Македонија, која е помала од синдикалната минимална кошничка. Како родителите да издвојат пари за сите трошоци, кога повеќе од половина од вработените се со плата пониска од 12.000 денари? Со кои пари да ги подготват учениците тие 34,8 проценти од родителите кои земаат помалку од 10.000 денари плата?“, се додава во соопштението на СДСМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Нови собири – старо-нови пораки кон Балканот

Почетокот на јуни го одбележаа два собири релевантни за проширувањето – првиот беше Глобсек вo Словачка, а вториот - Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија. Се осврнуваме на...
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
udemy course download free
download xiomi firmware
Download WordPress Themes
online free course