fbpx

СДСМ: Груевски мора да прифати дека е опозиција и мирно да ја напушти власта

-

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мора да прифатат дека се опозиција и достоинствено да ја напуштат власта, што ја узурпираат четири месеци, без дозвола на граѓаните, се вели во реакцијата на СДСМ на денешната прес-конфереција на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски.

„Лагите повеќе не поминуваат ниту кај граѓаните ниту, пак, кај меѓународната заеница којашто повика на разум во интерес на стабилноста на Македонија и на регионот и мирен трансфер на власта. За сите е јасно дека постои само една платформа, тоа е криминалната ппатформа што преку лагите во јавноста ја штити раководството на ВМРО-ДПМНЕ, во обидот да си го спасат натрупаното богатство и себеси од правдата“, стои во соопштението на СДСМ.

Од партијата предупредуваат дека разгорувањето на меѓуетнички тензии, како и активности спротивни на државните интереси се тешки дела против Уставот и повлекуваат сериозна одговорност.

„Програмата на новата реформска влада е единствениот валиден документ за граѓаните, во кој никаде не пишува за менување знаме, химна, грб, име, двојазични банкноти. Употребата на јазиците е утврдена јасно според потребите на граѓаните, а предвидена е и заштита на македонскиот јазик. Денешната прес-конференција на Крсто Јовановски, како и сите други нарачани текстови на оваа тема по медиумите зависни од Никола Груевски, се лажни вести наменети за да се предизвикува вознемиреност кај граѓаните и да се провоцираат тензии“, велат од СДСМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Дневната евтина струја се враќа утре за околу 200.000 домаќинства, останатите ќе почекаат

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски најави дека од утре од 13 до 15 часот домаќинствата ќе имаат на располагање и плаќаат дневна евтина тарифа за електрична...