fbpx

СДСМ: Груевски и Иванов мора да дозволат брз и мирен трансфер на власта

-

Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ мора да го прифатат концептот на едно општество за сите, што ја зајакнува унитарноста на државата и носи квалитетен живот за сите граѓани, наместо фантомски поделби, велат од СДСМ.

„Граѓаните јасно се изјаснија дека сакаат интеграција, а не изолација на Македонија, како што сака раководство на ВМРО-ДПМНЕ за да продолжи со криминалите, личното богатење и да не одговара за последиците. Демократските процеси се почнати и мнозинската волја на граѓаните преточена во 67 пратенички мандати мора што побрзо да се реализира со формирање нова реформска влада и независни демократски институции“, стои во соопштението на СДСМ.

Од партијата нагласуваат дека барањата за нови избори се обид да се оддолжи и продлабочи политичката криза.

„Ако сега не се почитува мнозинската волја на граѓаните, ниту по нив нема да се почитува. Јасна е определбата на граѓаните на Македонија. Граѓаните избраа промени и нова реформска Влада и Иванов и Груевски мора да дозволат брз и мирен трансфер на власта во Р.Македонија“, заклучуваат од СДСМ.

Извештај на Стејт департментот: Сериозни наводи за функционери вклучени во корупција

Иако законот предвидува казни за корупција на функционерите, а владата генерално го спроведуваше овој закон, сепак има сериозни наводи за функционери вклучени во корупција. Владата е најголем работодавач во...
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
online free course
download lenevo firmware
Download WordPress Themes
lynda course free download