fbpx

СБ на ОН треба да гласа резолуција за Сирија, Русија веројатно ќе постави вето

-

Советот за безбедност на ОН денеска би требало да гласа за резолуција со која се бара сириската влада да соработува во истрагата за нападот за кој постои сомнеж дека е изведен со хемиско оружје во провинцијата Идлиб, а неименувани дипломати наведуваат дека Русија најверојатно ќе вложи вето.

За резолуцијата ќе се гласа во време кога американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, ќе биде во Москва каде ќе де обиде да изврши притисок Русија да ја ревидира својата поддршка кон сирискиот претседател Башар ал Асад.

Дипломатите наведуваат дека се очекува Русија да вложи вето, што би бил осми пат Русија да го искористи своето право во Советот за безбедност да блокира акција на сојузниците против Сирија.

Во резолуцијата сириската влада се повикува да ги обелодени плановите и другите информации за воената операција од 4 април, кога е извршен нападот на Хан Шејхун. Се бара пристап до воздухопловната база за инспекторите на Обединетите нации.

Во нападот загинаа најмалку 87 цивили, меѓу кои 31 дете.

Станува збор за ревидирана нацрт-резолуција, слична на таа што САД, Велика Британија и Франција минатата недела ја проследија до членките на Советот за безбедност, во која се осудува нападот во Идлиб.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
free download udemy course
download karbonn firmware
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download