Саудискиот принц престолонаследник Мохамед бин Саламан денеска изјави дека тоа што Иран ја снабдува јеменската милиција со ракети е акт на „директна воена агресија“.

Таа агресија, според него, би можела да биде „акт на војна“, пренесуваат денеска саудиските медиуми.

Изјавата на принцот доаѓа откако противвоздушната одбрана на Саудиска Арабија пресретнала и уништила ракета која на Ријад, наводно, ја испукала милицијата Хути, која контролира големи делови на соседен Јемен.

Официјален Техеран ги отфрли како „неодговорни и провокативни“ обвиненијата на Ријад дека се виновни за напад со балистичка ракета од Јемен.