Самсунг

Јужнокорејскиот технолошки гигант „Самсунг електроникс“ (Samsung еlectronics) ќе инвестира три милијарди долари во изградбата на својата фабрика во Виетнем, објави „Би-Би-Си“. Ова ќе биде втората фабрика на производителот на смартфоните и таблетите „галакси“ (Galaxy). Првата производствена линија чинеше две милијарди долари и проработи во март оваа година, откако во неа работат повеќе од 16.000 лица.