fbpx

Само 200 евра донирани на сметката на Тамара од Велес

-

Засега има само 200 евра на девизната сметка што ја отвори семејството на десетгодишната Тамара Димовска од Велес, јави „Телеграф“.

Таа има искривување на ’рбетот поголемо од 80 отсто и затоа е потребна итна операција, која чини 30.000 евра.

Од вчера, операторот „Т-Мобиле“ отвори телефонски број за донации, 070/143-115, а истото денеска го стори и операторот „Вип“, чии корисници можат да донираат на 077/143-123.

Од семејството информираат дека процедурата за отварање број за донации кај операторот „Оне“ сè уште е во тек.

Според последните информации, искривувањето на ’рбетот за една година се зголемило двојно, од 40 на 80 отсто, и затоа сега малата Тамара има проблеми со дишните патишта и бронхитис.

Ако операцијата не се изведе во најкус можен рок, можно е да се јават проблеми на срцето и на други органи што ги притиска ’рбетот. Фондот за здравство одбил да ги покрие трошоцитe за лекување во странство со образложение дека операцијата може да се направи во Македонија.

Семејството тврди дека тројца раководители на одделенија од Клинички центар се потпишале дека операција тука не е можна бидејќи освен стручност, потребна е и апаратура која ја нема во земјава.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download
download samsung firmware
Download WordPress Themes
free download udemy course