fbpx

САД: Курдите се приклучуваат во борбата за Рака

-

Курдските борци од Единица за заштита на народот се приклучиле кон борбите за ослободување на сирискиот град Рака од Исламска држава.

Претставникот на Белата куќа во коалицијата која се бори против ИД, Бред Мекгурк, наведе дека единицата ќе се повлече од сирискиот град Манби кон реката Еуфрат.

Мекбург го оцени тој чекор како пресвртница и додаде дека единицата ќе се повлече од Манби кога локалните единици ќе го минат тренингот и ќе можат да го бранат градот од ИД.

САД на курдската милиција гледа како на сојузник во борбата против ИД; но Турција ги смета за терористичка организација поврзана со курдските екстремисти, кои веќе три децении водат бунт во Турција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...