Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција,Вилма Рускоска побарaла притворот на поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, да биде продолжен, а барањето било испратено денеска.

Адвокатката Ирена Фрчкоска, која ја застапува Јанева, вчера поднесе барање за укинување на мерката притвор.

Рускоска продолжувањето на притворот го бара поради опасност од бегство и опасноста да влијае врз сведоци или да уништи докази.

30-дневниот притвор на Јанева истекува в петок.