Руската телевизија НТВ објави снимка на која се гледа како руски полицаец и американски дипломат се тепаат на влезот на американската амбасада во Москва.

Американската амбасада засега не го коментира настанот.

Првичните информации, кон крајот на јуни, ги објави „Вашингтон пост“, повикувајќи се на изјава од американски дипломати, кои за инцидентот го обвинија полицаецот.

Руските претставници, сепак, тврдат дека дипломатот го нападнал полицаецот.

На снимката на НТВ се гледа како пред споредниот влез на амбасадата запира такси, од кое излегува дипломат кој се движи кон вратата. Во тој момент, од стражарската куќичка излегува униформиран полицаец кој го соборува дипломатот на земја.

Портпаролот на руското министерство за надворешни работи вели дека полицаецот сакал да ги провери документите и да се увери дека лицето не претставува опасност за амбасадата, но оти лицето со лакотот го удрило в глава. Руското МНР тврди дека претставникот на амбасадата, всушност, е агент на ЦИА.