Авиони на руската воена авијација во изминатите 48 часа извршиле 81 лет и гаѓале вкупно 263 цели на исламските екстремисти во Сирија, соопшти денеска руското министерство за одбрана, јавуваат светските агенции.

Според информациите, во бомбардирањата на целите, била уништена и база на Исламска држава (ИД) во близина на главниот град на Сирија, Дамаск.

Во воздушните напади, според портпаролот на руското министерство за одбрана, Игор Конашенков, биле погодени позиции на ИД и на други екстремистички групи, во провинциите Алепо, Дамаск, Деир ал-Зор, Латакија, Рака, Идлиб, Хама и Хомс.

По борбените мисии сите авиони се вратиле во руската база Хмејмим во Латакија, додал Конашенков.