Репортерката на рускиот „Канал 1“, Ана Курбатова, е киднапирана во средата во Киев, пренесува „Спутник“.

Украинските власти ја обвинуваат Курбатова за манипулација со информации од јавно значење и за учество во антиукраинска пропаганда.

Засега не се познати детали за околностите на нејзиното киднапирање.

Претходно Службата за безбедност на Украина протера двајца шпански новинари кои биле соочени со исти обвинувања.