Русија обвинета за воени злосторства по масакарот во градот Буча, меѓународната заедница е шокирана

Украинските власти истражуваат можни воени злосторства извршени од страна на Русија, откако пронајдоа стотици тела од кои некои врзани, застрелани и расфрлани низ градовите во близина на Киев по повлекувањето на силите на Кремљ за да ги пренасочат своите напади во други делови на земјата, пренесе Ројтерс. Во градот Буча, 37 километри северозападно од центарот … Продолжи со читање Русија обвинета за воени злосторства по масакарот во градот Буча, меѓународната заедница е шокирана