Руската и сириската воена авијација ги прекинаа воздушните напади на градот Алепо, во пресрет на осумчасовниот прекин на огнот закажан за четврток оваа недела, поради хуманитарни причини, соопшти Москва.

Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, како што пренесува „Би-би-си“, изјавил дека воздушните напади биле суспендирани утринава.

Тој ги повикал бунтовниците и цивилното население, кои се наоѓаат во источниот дел на градот, да ги искористат хуманитарните коридори и да го напуштат Алепо.

Руски воени авони кратко пред објавувањето на денешната суспензија на нападите, бомбардирале цели во Алепо кои се под контрола на бунтовничките сили.

Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон соопштила дека во последните напади загинал брачен пар и нивните три деца.

Според опсерваторијата, во неодамнешните бомбардирања на Алепо загинале повеќе од 430 лица.