Американскиот државен секретар, Џон Кери, денеска изјави дека со шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, разговарале за тоа како да ги запрат борбите во сирискиот град Алепо.

Кери истакнал дека дополнително ќе разговараат следната недела за денешните предлозите што ги размениле со Лавров.

По состанокот во Рим, Кери изјавил дека „никој нема да чека на следната администрација“ во Вашингтон.

Тој истакнал дека двете земји поддржуваат спротивставени страни во сириската граѓанска војна, но дека се согласни дека ситуацијата во Сирија е алармантна.

Кери, исто така, изјавил дека треба да се види дали дипломатските напори ќе донесат добри резултати и додал дека американските и руските дипломати следната недела ќе одржат технички разговори во Женева.