Осум лица загинаа при уривање на хеликоптер во централниот дел на Романија, соопшти националната служба за вонредни ситуации.

– Двајца од повредените, кои се здобиле со изгореници, се евакуирани – соопшти портпаролот на службата за вонредни ситуации, Бјанка Сабау.

Засега не се познати причините за несреќата. Локалните медиуми јавуваат дека станува збор за воен хеликоптер од типот „ИАР-330 пума“.