fbpx

Романски министер поднесе оставка бидејќи ги навредил жените

-

Романскиот министер за транспорт, Јоан Рус, поднесе оставка по изјавата во која Романките, чии мажи работат во странство, ги нарече проститутки.

Премиерот Виктор Понта ја прифати оставката на Рус, кој во телевизиско интервју изјави дека три милиони Романци работат во странство и им испраќаат пари на жените „курви“, за да ги издржуваат нивните деца кои „не се за ништо“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...