fbpx

РИК ја потврди победата на Вучиќ во првиот круг

-

Убедливата победа на актуелниот српски премиер Александар Вучиќ во првиот круг на претседателските избори денеска ја потврди и Републичката изборна комисија, а честитки до Вучиќ стигнаа од ЕУ, САД, Русија и од соседните земји.

Според последните резултати на РИК, на основа на обработени 91,23 отсто од избирачките места, Александар Вучиќ освоил 55,1 отсто од гласовите на излезените избирачи, додека за Саша Јанковиќ гласале 16,27 отсто од избирачите. Третопласираниот Лука Максимовиќ освои 9,44 отсто, Вук Јеремиќ 5,64 отсто, додека лидерот на радикалите, Воислав Шешељ, доби 4,47 отсто од гласовите.

Изборната победа на Вучиќ му ја честитаа лидерите на ЕУ, рускиот претседател Владимир Путин, како и претседателите и премиерите на сите земји од регионот, меѓу кои и македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Невладината организација „Црта“ која ги надгледуваше изборите, соопшти дека изборниот ден поминал во согласност со пропишаните процедури, но дека изборната кампања ја одбележала нерамномерната застапеност на кандидатите во медиумите и дека тоа била функционерска кампања.

Набљудувачката делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа соопшти дека „надзорот на медиумите за време на кампањата бил неефикасен“, како и дека „многу претседателски кандидати укажувале на досега невидено нееднаква медиумска покриеност на изборната кампања во корист на владејачката коалиција“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Д-р Жан Митрев не измислил лек за подобрување на видот

Не е вистина дека посочениот „лек“ О капс го измислил д-р Жан Митрев, ниту го препорачува, ниту има докази дека го подобрува видот, како што се тврди во објавата....