fbpx

Регионални натпревари на ученици од државните средни музички училишта

-

Во Државното средно музичко училиште „Тодор Скалоски Тетоец“ во Тетово се натпреваруваат 220 ученици како дел од регионалните натпревари на млади музичари, кои се одвиваат на ниво на цела Македонија. Младите таленти се натпреваруваат во теоретски предмети, ансамбли, хорови и во свирење на разни инструменти.

– Ова се шести по ред регионални натпревари. Освен во Тетово, исти вакви натпревари течат и во Штип, Скопје и во Битола. Во нашето училиште во Тетово, се натпреваруваат младите музичари од цела Западна Македонија. Целта на натпреварите е да се зајакнат музичките квалитети на учениците – изјави Симона Зафировска, директорка на Државното средно музичко училиште „Тодор Скалоски Тетоец“.

Регионалните натпревари ќе завршат утре. Најуспешните учесници ќе имаат можност своите музички вештини да ги покажат и на државниот музички натпревар, кој ќе се одржи во Скопје кон крајот на месецов.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...