fbpx

Рејтингот на Трамп на најниско ниво

-

Помалку од половина од Американците сметаат дека новиот американски претседател Доналд Трамп добро ја врши својата работа, покажува најновата анкета на телевизиската мрежа „Ен-би-си“ и на дневникот „Вол стрит џурнал“.

Според истражувањето кое е спроведено во период од 18 до 22 февруари годинава, а објавено вчера, 44 отсто од испитаниците го одобруваат начинот на кој Трамп раководи со земјата, 48 отсто не го одобруваат, додека 8 проценти се неодлучни.

Исто така, 32 отсто од испитаниците навеле дека првиот месец од преземањето на функцијата покажува дека претседателот не е дораснат за функцијата што ја извршува.

Трамп е единствен претседател во современата историја на САД кој го почнал мандатот со негативен рејтинг од минус 4 отсто. За споредба, неговиот претходник, Барак Обама, во февруари 2009 година имал за 34 отсто поголем рејтинг.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...