Фото: Luiz Paulo R Santos on Unsplash

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.593 тестови, а регистрирани се нови 590 случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни лица, регистрирани се 142 реинфекции.

„Регистрирани сe 583 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица, од Скопје (72г) и Охрид (82г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин во периодот пред последниве 24 часа, не се регистрирани починати лица“, информира министерството.

Досега во земјава се направени вкупно 2.137.986 тестирања за ковид-19. Вкупната бројка ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 336.041, бројот на оздравени пациенти е 323.051, на починати е 9.426, а бројот на активни случаи изнесува 3.564.

Напишете коментар