Вчера, во периодот меѓу 13 и 18.20 часот, непознат сторител претепал и ограбил 91-годишен жител на Свети Николе, во неговиот дом, информираат од МВР. Старецот, на кој му била укажана лекарска помош во светиниколската болница, ноќеска околу 2 часот им подлегнал на повредите.

Според полициските информации, разбојникот во станот на улицата Рахилка Гонева, влегол преку незаклучена врата и со тап предмет го нападнал 91-годишниот С.К., нанесувајчи му повреди по целото тело.

Откако го принудл да каже каде ги чува парите, разбојникот ги зел и ја напуштил куќата. Станува збор за сума од околу 30.000 денари.

Старецот, кој бил во бесознание, во болница бил однесен од неговиот син, од каде по укажната помош бил пуштен дома. Денеска, околу 2 часот, С.К. им подлегнал на повредите.

Полицијата презема марки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.