Вооружен разбојник вчера ја ограбил експозитурата на „Шпаркасе банка“ во Кичево, од каде одзел поголема сума денари и девизи, информира МВР.

Грабежот се случил околу 12.30 часот, а разбојникот, со закана со пиштол од вработената одзел 100.000 денари, 2.500 евра и околу 2.800 американски долари, по што побегнал.

Од МВР велат дека е извршен увид на местото и дека се трага по сторителот.

Инаку, Обвинителството и полицијата сè уште ја истражуваат кражбата на пари и вредни предмети од сефови на „Шпаркасе банка“ во Скопје изнајмени од неколкумина граѓани.