fbpx

Расправата за „Тврдина 2“ се одложи, Шврговски не стасал да го види предметот

-

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Тврдина 2“, на кое требаше да почне главната расправа, се одложи за 26 септември, на барање на Љупчо Шврговски и на Миле Петровски, застапници на обвинетите.

Шврговски од судијката Лидија Петровска побара да го одложи рочиштето бидејќи, како што рече, непосредно пред неговото одржување бил ангажиран за бранител на првообвинетиот Горан Грујовски и на Александра Велиновска и немал можност да го види и да го проучи обвинението во „Тврдина 2“. Од истите причини, одложување на рочиштето побара и адвокатот Миле Петровски.

Претходно адвокат на Грујовски му беше Никола Додевски, кој од причини непознати за јавноста, се повлече од одбраната на повеќето осомничени, а сега и обвинети во случаите на СЈО.

Одговарајќи на новинарско прашање, Шврговски рече дека ќе го застапува поранешниот директор на управата за безбедност и контраразување, Сашо Мијалков, во сите предмети во кои тој е обвинет.

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, немаше забелешки на одложувањето на рочиштето и рече дека обвинетите имаат право на одбрана. Таа додаде дека очекува во септември, по толку многу одложувања, конечно да почне судењето за овој случај.

Во врска со одбиените притвори по поднесените обвиненија од страна на СЈО, таа потврди дека СЈО ќе ги искористи правните лекови и ќе поднесе жалби на одлуките на кривичните совети на Основен суд Скопје 1.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download karbonn firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy free download