Полицијата од Гостивар го расчистила убиството на 27-годишната скопјанка која вчера претпладнето беше пронајдена мртва на улицата Иво Лола Рибар.

За убиството на С.Р. осомничен е 38-годишниот скопјанец  Б.Г., сопруг на убиената, кој го извршил убиството со неколку убоди со нож. Тој веднаш потоа со возило го напуштил местото, а вчера попладне е лишен од слобода во Скопје и потоа е предаден и задржан во Полициската станица Гостивар.

Осомничениот Б.Г со соодветна пријава денеска ќе биде изведен пред судија на претходна постапка на Основниот суд Гостивар, а по наредба на јавен обвинител ќе се изврши обдукција врз тело на убиената.

Б.Г. и С.Р. имале три малолетни деца на возраст од една, три и шест години.