fbpx

Ракета го прекина извештајот за примирјето во Украина

-

Дописникот на „Би-Би-Си“ од Украина, Иан Панел, за малку ќе загинел додека известувал од уништениот аеродром во Донецк.

Екипата на британската телевизија го посетила аеродромот на вториот ден од воспоставеното примирје за да го сними последиците од борбите.

Во моментот кога Панел го спомнал примирјето, се слушнале експлозии, а неколку секунди подоцна ракета ја погодила зградата, на неколку десеттина метри од телевизиската екипа.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...